بیانیه تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان به مناسبت آغازسال تحصیلی۹۵-۹۶

0

بیانیه تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان به مناسبت آغازسال تحصیلی۹۵-۹۶

 

ملت تورک آزربایجان

 

بار دیگر اول مهر فرا رسید وبار دگر خانواده ها با شور و شوق فراوان فرزندان خود را برای نشستن پشت میز کلاس های درس آماده می کنند.

شاید برای اول مهر ماه برای کودکان و دانش آموزان روز شادی و مسرت برای شروع تحصیل و آشنایی با دوستان جدید باشد ولی واقعیت این هست که اول مهر ماه هر سال تداوم مرگ فرهنگی و هویتی ملل غیر فارس در چارچوب کشوری به نام ایران به شمار می آید که که همانا مصداق پاکسازی نژادی است.

در کشورهای متمدن، آزاد و دمکراتیک وقتی کلمه پاکسازی نژادی برای  روز آغاز کلاس های درس به کار ببریم  شاید مسخره و نامفهوم و تعجب آور باشد زیرا در کشورهای دمکراتیک نهاد آموزش و پرورش فارغ از کنترل حکومتی و نژادپرستی به کار حرفه ای خود دوام می دهد و همه انسان ها حتی اقلیت های قومی با زبان مادری خود سال تحصیلی را آغاز می کنند و به همین دلیل  آمار افت تحصیلی در این جوامع پایین است.

ولی در کشوری مانند ایران با جوامع زبانی متفاوت که حکومتی غیر منتخب بر آن حاکم می باشد، سیستم آموزش و پروش تحت کنترل کامل سیستم حاکم بوده در عین حالی که تفکرات انحصار طلبانه و عقیدتی خود در سیستم آموزشی تزریق می کند، سیاست آموزشی تک زبانی را به شدت اجرا و در کتب درسی نیز شاهد تحقیر نژادی ملل غیر و سایر نژادها می باشیم.

متاسفانه فرهنگ مذموم اهانت به ملل و سایر نژادها در تاروپود جامعه ایران نفوذ و ملل غیر فارس همان گونه که در سیاست و اقتصاد و فرهنگ با تبعیض و سرکوب روبرو می باشد، سیستم آموزشی نیز از این فرهنگ بی بهره نبوده و حق تحصیل به زبان مادری در ایران حقی ممنوعه می باشد و مطالبه آن با زندان و سرکوب روبرو بوده و کتب درسی مملو از تحقیر نژادها خصوصا جامعه ترک تباران می باشد.

بنابراین اول مهر برای جوامع مدرن و دمکراتیک آغاز شور و شوق تحصیلی می باشد ولی برای ملت تورک آزربایجان تکرار سرکوب حقوق و مرگ نژادی به شمار می آید و بخاطر آینده فرزندان خود ناخواسته و بالاجبار به سیستم کنونی تمکین و فرزندان خود را راهی مدارس می کنند.

البته در کنار این اجبار آموزشی مبارزات و مقاومت ملی در مقابل سیاست پاکسازی نژادی در بین ملت تورک آزربایجان با جسارت و شهامت انجام گرفته و برای کسب حق آموزش و پرورش به زبان مادری و توقف ماشین هضم و پاکسازی نژادی رژیم جمهوری اسلامی شبانه و روز تلاش می کند و در این فرزندان صادق تورک آزربایجان متحمل زندان و شکنجه ها می شوند.

نظام جمهوری اسلامی ایران که با فشارها و مطالبات روز افروز تورک های آزربایجان رو برو می باشد برای پایین آوردن این فشارها اقدام های کذایی مانند برگزاری یک ترم تحصیلی در دانشگاه را شروع که از دیدگاه این تشکیلات سر پوش گذاشتن و گمراه کردن جامعه می باشد و آموزش و تدریس زبان مادری می بایست از اولین سال تحصیلی در مدارس انجام پذیرد.

با اینکه بعضی تلاش هایی از سوی نمایندگان تورک مجلس در این خصوص آغاز شده ولی محافل تاریک اندیش نژادپرست و حاکمان کوته بین به شدت در مقابل این طرح نمایندگان ایستاده اند و مخالفت می ورزند.

علیرغم نقاط ضعف  و ایرادات طرح نمایندگان تورک  مجلس شورای اسلامی تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان حمایت خود را از این طرح اعلام کرده و در چارچوب مبارزات پارلمانتیستی برای به ثمر رسیدن این طرح در کنار تشکیل فراکسیون نمایندگان مناطق تورک نشین مجلس تلاش خواهد نمود ولی ارائه این طرح ها مانع مبارزات مدنی و تشکیلاتی برای کسب حق تعیین سرنوشت ملی-سیاسی این تشکیلات نخواهد شد و تشکیلات مقاومت ملی مبارزات و مقاومت ملی برای کسب حقوق ملی تورک های آزربایجان را در مدارس، دانشگاه ها، کارخانجات و خیابان ها بدون خستگی ادامه خواهد داد.

تشکیلات مقاومت ملی نمی تواند آغاز سال تحصیلی جدید را به خانواده ها و انسان تورک آزربایجان تبریک بگوید زیرا بسیاری از فعالین حرکت ملی صرفا بخاطر دفاع از زبان مادری و کسب حق تحصیل به زبان مادری در زندان های نظام جمهوری اسلامی بسر می برند و فرزندان آنها نیز به ناچار در اول مهر به مدارسی خواهند رفت که پدر و برادرانشان بخاطر آن زندانی هستند.

تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان از همه خانواده های مسئولیت پذیر تورک آزربایجانی می خواهد که در حالی که بناچار فرزندان خود را به سیستم و دستگاه تصفیه فرهنگی و هویتی نظام جمهوری اسلامی می سپارند، مدارس و دانشگاه ها را به محل اعتراض و مطالبه کسب حق تحصیل به زبان مادری تبدیل و با مبارزات مدنی و حضور در انجمن های اولیا و مربیان مدارس و توزیع رایگان کتب آموزشی ترکی در مدارس و بین دانش آموزان به ترویج و تبلیغ زبان و ادبیات و تاریخ ملت تورک آزربایجان پرداخته و با کارشنکی در مقابل سیستم های اجرایی پاکسازی نژادی گامی مهم برای پیروزی ملت ترک آزربایجان در کسب حقوق و مطالبات بردارند.

تشکیلات مقاومت ملی از همه کمیته های شهری و هسته های خود می خواهد که با تهیه سی دی و جزوات آموزشی  منتشر شده از طرف تشکیلات و توزیع آنها به خانواده های مایل در شرکت در مبارزات مدنی در مدارس و دانشگاه ها یاری رسانیده و شیوه های مقاومت ملی را آموزش دهند.

 

به امید جامعه ای دمکراتیک

و فاقد نژاد پرستی و نژاد ستیزی

و آزادی همه زندانیان سیاسی

 

تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان

تبریز

۳۱ شهریور ۱۳۹۵

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.