بیانیه تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان در محکومیت احکام سنگین قضایی علیه فعالین ملی آزربایجان

0

بیانیه تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان در محکومیت احکام سنگین قضایی علیه فعالین ملی ترک آزربایجانی

ملت تورک آزربایجان جنوبی

وجدان های آگاه

نهادها و فعالین حقوق بشر

نقض حقوق بشر در کشوری که ایران نامیده می شود مقوله تازه ای نبوده و همه فعالین و مدافعین حقوق بشر و رسانه های جهان از نقض فاحش حقوق اولیه انسان ها در ایران و احکام قضایی خارج از عرف محاکم قضایی تحت نظارت نهادهای امنیتی آگاهی دارند.

نقض حقوق انسانی در ایران زمانی شدت می گیرد که متهم از غیر خودی ها و یا دگر اندیشان جامعه بوده و صدای مخالف آن توسط نهاد های امنیتی خفه و در محاکم قضایی با نظریه کارشناس پرونده (بازجوی پرونده) حاضر می شود. در این محاکم قاضی و دستگاه قضایی کاملا در اختیار سیستم امنیتی بوده و محکوم هیچ شانسی برای دفاع واقعی از خود ندارد و اعترافات دروغین که زیر شکنجه و یا فشار روانی گرفته شده با اتهام های کلیشه ای همچون تبانی علیه نظام، نشر اکاذیب، تشویش افکار عمومی، اقدام علیه امنیت ملی، توهین به مقدسات و غیره سرنوشت متهم را مشخص می کند و زندگی انسان ها گرفتار سرکوب غیر انسانی قرار می گیرد.

علیرغم اینکه رسانه ها و شبکه های اجتماعی و فعالین حقوق بشر تا حد توان به انعکاس اخبار نقض حقوق بشر می پردازند و مجامع بین المللی حقوق بشر با انتشار آمار و بیانیه ها تلاش می کنند با ایجاد فشار بر مقامات ایران مانع سرکوب و نقض حقوق بشر در ایران باشند ولی مقامات قضایی در ایران در مقابل دیدگان انسان ها چنان از عدم وجود زندانی سیاسی و شکنجه در بازداشتگاه ها و امثالهم سخن می گویند که گویی شعور جهانیان را به سخره گرفته اند.

بدترین موضوع مقوله نقض حقوق بشر در ایران این است که جامعه روشنفکری ایران و اپوزیسون سیاسی جمهوری اسلامی ایران نیز که مدعی دفاع از آزادی های مدنی و حقوق بشری است خود گرفتار بدترین نوع نقض حقوق مدنی و بشری شده و زمانی که فعالین ملی غیر فارس گرفتار سرکوب می شوند بحث تمامیت ارضی را بهانه قرار داده و شکنجه، زندان  های طویل المدت و اعدام فعالین ملل غیر فارس را حق جمهوری اسلامی دانسته همه منفذهای رسانه ای را بسته و بایکوت مرگباری ایجاد می کنند.

یکی از نمونه های بارز نقض حقوق بشر و سرکوب فعالین ملل غیر فارس بازداشت طویل المدت آقایان حبیب ساسانیان، علی باقری و حجت الاسلام عظیمی قدیم می باشد که بدون هیچ کیفر خواستی بازداشت و در سلول ها گرفتار بازجوهای جمهوری اسلامی شده اند و رسانه های فارسی زبان بدترین بایکوت را علیه این فعالین ملی آزربایجان اعمال کرده اند.

۲۱ فوریه ۲۰۱۷ امسال، مصادف با روز جهانی زبان مادری نیز نظام جمهوری اسلامی ایران در حرکتی کاملا حساب شده ده ها تن ازفعالین ملی آزربایجانی را به دادگاه انقلاب فرا خوانده و به چهار نفر از فعالین ملی آزربایجان جنوبی آقایان اکبر آزاد، علیرضا فرشی یکانی، حمید منافی و بهنام شیخی احکام سنگین ده سال زندان و دو سال تبعید صادر کرده است.

این در حالی است که در هفته های گذشته فعال ملی آزربایجان آقای سیامک میرزایی نیز به ده سال زندان و دو سال تبعید محکوم شده بود. همچنین فعالین ملی – مدنی آقایان جعفر رستمی راد، علی احمدی و سیامک سیفی از طرف دادگاه تجدید نظر استان آزربایجان شرقی به ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شده اند.

بی خبری از سرنوشت زندانیان سیاسی حرکت ملی آزربایجان و انتشار احکام سنگین زندان های طویل المدت و احضار بیش از ۵۳  نفر از فعالین ملی به دادگاه ها نقض فاحش حقوق بشر و اهانت آشکار به شعور ملت تورک آزربایجان بوده و پیامی صریح به افکار عمومی ملت تورک آزربایجان می باشد.

یقیناً اذهان عمومی ملت تورک آزربایجان مجازات های ناعادلانه و غیر انسانی فعالین و شخصیت های ملی آزربایجان را فراموش نکرده و بایکوت خبری مدعیان آزادی و دمکراسی را نخواهد بخشید. نظام جمهوری اسلامی ایران در شرایط بحران زده منطقه و وضعیت اسفبار سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی داخلی بدترین تصمیم خود را در برخورد با فعالین حرکت ملی آزربایجان گرفته است و تبعات سیاسی، اجتماعی، امنیتی این احکام سنگین بی شک اعتماد مردمی به رژیم در آزربایجان را بیشتر از قبل متزلزل و ضمن تحکیم بنیانهای حرکت ملی در بطن جامعه تورک آزربایجانی، موجبات رشد خشم مردمی را فراهم خواهد آورد.

تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان (دیرنیش) صدور احکام سنگین زندان طویل المدت علیه فعالین ملی و بلاتکلیفی فعالین ملی آزربایجانی در زندانهای جمهوری اسلامی را بشدت محکوم و تبعات سیاسی، امنیتی، اجتماعی این احکام را متوجه هرم سیاسی قدرت جمهوری اسلامی دانسته و خواهان توقف فوری اجرای این احکام ناعادلانه می باشد.

تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان (دیرنیش) با تمامی ابزار و امکانات رسانه ای و ارتباط با فعالین و مجامع بین المللی حقوق بشری درقبال روند صدور احکام سنگین و تهدیدات اعمال شده علیه فعالین ملی آزربایجان و همچنین بی خبری و بلا تکلیفی فعالین ملی در بازداشتگاه ها ساکت ننشسته و این اقدامات ضد حقوق بشری رژیم ایران  را  بیش از پیش افشا خواهد کرد.

تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان – دیرنیش

شورای مرکزی

تبریز

۹۵/۱۲/۴

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.