یازدهمین سالگرد تاسیس تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان در آنکارا و واشینگتن گرامی داشته شد. (تصاویر)

0

یازدهمین سالگرد تاسیس تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان (آزربایجان میلی دیرنیش تشکیلاتی) در آنکارا و واشینگتن گرامی داشته شد.

به گزارش آراز نیوز، ارگان خبری – تحلیلی تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان دو مراسم در روز ۱۸ مارس ۲۰۱۷ در آنکارا و واشنگتن برگزار شد.

گزارش آراز نیوز به شرح زیر است:

 

***

برگزاری نشست یازدهمین سالگرد تشکیل تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان (دیرنیش) در آنکارا

 

بعد از ظهر شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ هجری شمسی مطابق با ۱۸ مارس ۲۰۱۷ میلادی نشستی به مناسبت یازدهمین سال تشکیل تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان (دیرنیش) در آنکارا پایتخت تورکیه برگزار شد.

این نشست ساعت ۱۶ به وقت محلی با اجرای سرود ملی تورکیه و مارش گنجلیک به عنوان مارش نمادین حرکت ملی آزربایجان آغاز شد. در ابتدای نشست مستندی کوتاه از نقاط عطف حرکت ملی آزربایجان که توسط بخش رسانه های تصویری تشکیلات حاضر شده بود پخش گردید. در ادامه نشست مجید جوادی از اعضای تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان، کریم اصغری مسئول روابط بین الملل تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان و بابک شاهد سردبیر سایت خبری-تحلیلی آرازنیوز ارگان خبری تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان به بیان اهداف، فعالیتها و تاریخچه ی این تشکیلات در یازده سال گذشته پرداختند.

پس از صحبتهای کریم اصغری در خصوص اهمیت حضور حرکت ملی آزربایجان در معادلات منطقه ای و راههایی که می تواند منتج به این حضور شود بابک شاهد به اهمیت رسانه در بیداری ملی در آزربایجان جنوبی اشاره کرده و یکی از ویژگیهای تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان را در یازده سال گذشته اهمیتی که این تشکیلات به مسئله ی خبررسانی داده است بیان داشت. پس از بابک شاهد، مجید جوادی به بیان سیر تاریخی حرکت ملی آزربایجان پرداخته و اصولی را که این حرکت بر آن بنیان نهاده شده است و اهداف کلی حرکت ملی آزربایجان را تبیین نمود. در انتهای پانل سخنرانان به سؤالات مهمانان در خصوص موارد مطرح شده پاسخ داده اند.

در پایان نشست یکی از هنرمندان آزربایجان جنوبی به اجرای موسیقی ملی تورکان آزربایجان پرداخت و نشست با پذیرایی از مهمانان پایان یافت.

در کنار این مراسم برخی از نشریات تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان همچون کتابهای مختلف منتشر شده توسط این تشکیلات در میان مهمانان توزیع گشت.

تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان (دیرنیش) طی بیانیه ای که در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۴ هجری شمسی مطابق با ۱۹ مارس ۲۰۰۶ میلادی منتشر نموده بود موجودیت خویش را اعلان کرده بود.

بیشتر بخوانید: بیانیه اعلام موجودیت تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان

این تشکیلات در مرامنامه ی منتشره ی خود سازمان دهی تشکیلاتی و مبارزه حرفه ای را تنها رمز متوقف نمودن تاراج و نابودی هستی ملی آزربایجان بیان داشته است.

بیشتر بخوانید: مرامنامه تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان (دیرنیش)-(تورکی-فارسی)

فیلم مراسم در روزهای آتی به صمع و نظر افکار عمومی رسانده خواهد شد.

 

****

گرامیداشت یازدهمین سالگرد تاسیس تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان در واشنگتن

 

گرامیداشت یازدهمین سالگرد تاسیس تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان در واشنگتن

 

یازدهمین سالگرد تاسیس تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان روز شنبه ۱۸ مارچ ۲۰۱۷ با حضور اعضای تشکیلات و سایر فعالین حرکت ملی آزربایجان و میهمانی از کشور آمریکا از جمله  جیسون پفر مدیر اجرایی فدراسیون سفارادی آمریکا، خانم ایرینا سوکرمن فعال حقوق بشر و رابط دیپلماتیک بین الملل از نیویورک وهمچنین مسئولینی از صدای آمریکا برگزار شد.

مراسم سالگرد با اجرای سرود ملی آمریکا و مارش گنجلیک حرکت ملی آزربایجان آغاز شد. سپس مجری برنامه اوغوز بهادری مسئول شاخه جوانان ضمن خوش آمد گویی سخنگوی تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان جهت سخنرانی به پشت تریبون دعوت کرد.

سخنگو بابک چلبیانلی از حضور فعالین ملی و مهمانان تشکر و قدردانی کرد و در ادامه سخنانش اشاره ای کوتاه به تاریخچه و اهداف تشکیلات مقاومت ملی اشاره کرد. چلبیانلی با اشاره به وضعیت کرکوک و با گوشزد کردن وضعیت آشفته منطقه فعالین را به همدلی و همگرایی بیش از پیش دعوت کرد.

وی افزود ما هیچ ملتی را دشمن خود قلمداد نمی کنیم ولی در عین حال هیچ چشم داشتی از سوی هیچ کسی به وطنمان آزربایجان را تحمل نمی کنیم و در مقابل زیاده خواها ن ملت تورک آزربایجان جنوبی با قدرت و اقتدار خواهد ایستاد.

سخنران بعدی حبیب آذرسینا از فعالین قدیمی ساکن واشنگتن از فعالیتهای تشکیلات مقاومت آزربایجان و حضور اعضای تشکیلات در فعالیتهای میدانی و در بخش خبری  تشکر وقدردانی کرد. وی همچنین تشکلهای سیاسی آزربایجان را به همکاری و همدلی بیشتر فرا خواند.

سخنران بعدی رحیم شهبازی از فعالین با سابقه ساکن واشنگتن ضمن تبریک  گفت: ((بدون در نظر گرفتن نام گروهها و تشکلها از فعالیت در مورد آزربایجان جنوبی باید حمایت شود. وی در صحبتهایش به وضعیت حقوق بشر و دیگر مسایل آزربایجان جنوبی اشاره کرد)).

سپس داود توران دبیر سابق تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان دیدگاههای خود در خصوص ضرورت تقویت فعالیتهای تشکیلاتی در حرکت ملی آزربایجان و لزوم رفع کاستی در این خصوص بیان کرد.

سخنران بعدی زاعور بایراملی از فعالین شناخته شده با اصالت آزربایجان شمالی بعد از تبریک  از زحمات تشکیلات مقاوملی تشکر کرد و از استمرار و فعالیتهای شفاف در راستای رهایی آزربایجان جنوبی دیرنیش ابراز خوشحالی کرد.

سخنران پایانی تایماز اورمولو مسئول سابق کمیته کارگری تشکیلات از فعالیتهای مهم تشکیلات مقاومت ملی در مبارزه با زیاده خواهان درمنطقه غرب آزربایجان جنوبی واعتراضات دریاچه اورمیه تشکر در سنوات گذشته تشمر قدر دانی کرد. وی  همچنین حمایت همه جانبه  خود را از تشکیلات اعلام کرد.

در پایان مراسم فیلمی از مبارزات حرکت ملی آزربایجان در سالهای اخیر پخش شد.

فیلم مراسم در روزهای آتی به صمع و نظر افکار عمومی رسانده خواهد شد.

***

 

تصاویر مراسم آنکارا

 

***

تصاویر مراسم واشنگتن

 

 

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.