نامه سخنگوی آ م د ت خطاب به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در مورد احکام سنگین بر فعالین ملی

0

بابک چلبیانلی سخنگوی تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان طی نامه ای به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل جناب زید رعد الحسین٬ وی را در جریان احکام سنگین صادره بر فعالین ملی آزربایحان قرارداد.

سخنگوی تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان در نامه خود خواهان توجه بیشتر مجامع بین الملی به وضعیت نقض حقوق بشر ملل غیر فارس از سوی رژیم ایران شد.

قسمتی از نامه بشرح زیل می باشد:

«کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل  جناب زید رعد الحسین٬ مایل هستم به توجه جنابعالی رابه وضعیت برخی از فعالین حقوق بشر آزربایجان جنوبی جلب نمایم.

با عنایت به عدم دسترسی  مجامع بین المللی به وضعیت اجتماعی در ایران، رژیم ایران به شدت فعالان غیر فارس ها  را سرکوب می نماید. و همچنین با توجه به نگرانی های بین المللی  ازعملکرد مداخله جویانه ایران در منطقه و سرکوب فعالین حقوق بشر و فعالان مدنی، جهان نیاز به درک نقض حقوق بشر توسط رژیم ایران دارد که در اغلب موارد توجه اندکی دریافت می کند. جنایات  رژیم ایران بر علیه ملل غیر فارس پنهان باقی می ماند، به ندرت گزارش و مورد خطاب قرار می گیرد. زندانیان سیاسی ائتنیکهای غیر فارس درمعرض شدیدترین ستم و اعمال تبعیض آمیز رژیم قرار دارند.

سالهاست، ملل تحت ستم غیر فارس در ایران مانند تورک های آزربایجان جنوبی، عرب های الاحواز، کردها، بلوچ ها در قفس در ایران تا به حال  از دسترسی به حقوق اساسی خود بشدت رنج  می برند، قابل توجه ترین آنها عدم حق آموزش به زبان مادری است.

اخیرا دادگاه انقلاب ایران همزمان با روز جهانی زبان مادری چهار تن از فعالین حقوق بشری و زبان مادری تورکان آزربایجان را درمجموع به ۴۵ سال حبس و هشت سال تبعید محکوم کرد. پیشتر نیز در ۲۱ زانویه یکی دیگر از فعالین حقوق بشری آزربایجان را به ۱۰ سال حبس و دو سال تبعید محکوم کرده بود. طوریکه احضار و بازجویی فعالین ملی ازربایجان از سوی نیروهای امنیتی به یک امر روزانه تبدیل شده است. در ادامه نامه به جزییات احکام سنگین صادره به فعالین ملی آزربایجان اشاره شده است

همچنین دربخشی از نامه از وضعیت بلاتکلیف حبیب ساسانیان٬ حجت الاسلام عظیمی قدیم ودیگر زندانیان ابراز نگرانی شده است.»

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.